Współpraca polsko–czeska wynika naturalnie z położenia geograficznego oraz wspólnej historii, która w czasach socjalizmu nie sprzyjała integracji i wymianie doświadczenia. W Cieszynie na Olzie przebiegała granica dzieląca jedno miasto na dwie części i była jedną z najbardziej kontrolowanych granic. Zrealizowaliśmy wspólnie szereg projektów artystyczno-edukacyjnych, w których uczestniczyli studenci i pedagodzy Uniwersytetu w Ostrawie i Uniwersytetu Śląskiego, uczniowie szkół oraz osoby związane z instytucjami takimi jak: Zamek Cieszyn, Dom Narodowy w Cieszynie i Urząd Miasta Cieszyn – tego po polskiej i po czeskiej stronie. W projektach uczestniczyło kilkanaście galerii z terenów pogranicza m.in.: Galeria Magna z Ostrawy, Galeria Chagall z Karwiny, Galeria Uniwersytecka z Cieszyna. Do najważniejszych wspólnie zrealizowanych projektów należą: Kontakty I, II i III, Galerie 05, Pogania i legendy Śląska Cieszyńskiego, Touches by Graphic Art of Visegrad's Four, CK Design czy Bordeline.
Projekty finansowane były z Funduszu Phare oraz ze środków regionalnych przeznaczonych na rozwój kultury. Wiele z nich wypływało głównie z chęci współpracy pomimo braku finansowania zewnętrznego.
2002/6
2005
Galerie uczestniczące w projekcie: Galeria BWA i Galeria Fraktal Bielsko-Biała; Galeria Vytvarne Umeni w Ostravie; Muzeum v Bruntale, Hrad Sovinec, Bruntal; Vystavni Sin Vilema Munscheho, Havirov; Beskidzka Galeria Sztuki, Szczyrk; Dum Umeni w Opavie; Fotograficka galerie Fiducia, Galeria Beseda,Galeria 7, Vytvarne centrum Chagal, Galeria Magna, Galeria Mlejn, Ostrava; Galeria Languve Dum, Frydek-Mistek; Galeria ”Nad księgarnią”, Galeria Dom Narodowy, Galeria Szara, Galeria 13 i Galeria Uniwersytecka, Cieszyn
2007/8
Wernisaż w Galerii Chagall, Karwina, Czechy
Wernisaż w Galerii Nowohradzkiego Muzeum, Lucenec, Słowacja
Wernisaż w Galerii Uniwersyteckiej, Cieszyn, Polska
2010
KRĘGI SZTUKI – Małgorzata Łuszczak organizowała, koordynowała warsztaty, wystawy i seminaria, uczestniczyła w koncertach i panelach dyskusyjnych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych – Kręgi Sztuki m.in.:
2010 – Borderline, polsko – czeskie warsztaty zrealizowane przez studentów i pedagogów wydziałów artystycznych Uniwersytetu Ostrawskiego i Śląskiego. Celem było wspólne działanie i stworzenie obiektu plastycznego w przestrzeni publicznej. Na miejsce realizacji wybrano most na Olzie czyli granicznej rzece ze względu na jego symboliczne znaczenie. Linia brzegowa Olzy dzieli miasto Cieszyn na dwie części i przez lata dzielił społeczność polską i czeską. Dzisiaj most łączy i działania artystyczne studentów z Polski i Czech bardzo dobrze wpisują się w budowanie nowego wizerunku Cieszyna.
http://www.kregisztuki.com/
2011– 2012 – warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców pt. „Przyjazny dom” i „Republika motyli”, „Minutka z Cieszyna”, pozwalające na zabawę i działania twórcze, realizowane w plenerze nad Olza po polskiej i czeskiej stronie. Warsztaty prowadziły: Katarzyna Kroczek – Wasińska, Kaia Renkas, Hanna Grzonka, Katarzyna Pyka i Małgorzata Łuszczak.