Projekty Camille Cloudel I,II i III skierowane były do studentów i nauczycieli związanych głównie z edukacją wizualną realizowaną na poziomie szkoły wyższej w: Austrii, Niemczech, Litwie, Polsce, Szwecji, Belgii, Czechach, Chorwacji, Gracji, Cyprze i na Węgrzech. Przygotowany przez profesorów Akademii Pedagogicznej Diecezji Graz – Seckau, gdzie jak pisze prof. Franciska Perstinger kierownik projektów – przedmioty artystyczne traktowane są jako siła napędowa całego procesu kształcenia nauczycieli. Sztuka wprawia pedagogikę w ruch, działa inspirująco. Sztuka jest i musi pozostać pożywieniem i sednem kształcenia, a nie tylko zewnętrzną ozdobą i słodkim dodatkiem do codzienności szkolnej.
Głównym celem projektu była integracja ludzi we wspólnym twórczym działaniu i współdziałanie z otoczeniem, naturą i przestrzenią miejską. Seminaria, prezentacje i warsztaty zrealizowano w kilku miejscach w Austrii i we Włoszek.
Tradycję spotkań dla studentów zainicjował przed ponad trzydziestoma laty i wprowadził na stałe do historii Akademii w Grazu artysta rzeźbiarz prof. Manfred Gollowitsch, organizując dla studentów „Tygodnie kreatywności” w austriackim kamieniołomie St. Margarethen. Jak sam twierdził to miejsce gdzie czuje się potęgę natury, ale też w miejsce gdzie ludzie wydzierają górze kamień już od czasów rzymskich, gdzie znajduje się wspaniały amfiteatr i nocami rozbrzmiewają opery, a na pozostałej części wzgórza rzeźbiarze z całego świata od 1958 roku pozostawili kilkadziesiąt realizacji wykonanych z lokalnego piaskowca.
Patronką cyklu trzech artystycznych projektów była Camille Claudel - młoda utalentowana rzeźbiarka, która w swej twórczości była osamotniona, zdradzona i nie mogła liczyć na wsparcie swoich bliskich czy otoczenia.
Warsztaty przygotowane przez nauczycieli z poszczególnych krajów miały uczyć obserwacji, pobudzać wrażliwość, stymulować wyobraźnię i otwierać na drugiego człowieka. W trakcie trwania projektów w latach 2004 do 2008 odbyło się kilkadziesiąt spotkań w których uczestniczyło ponad 300 studentów z kilkunastu europejskich ośrodków akademickich.
Materiały na temat warsztatów znajdują się w trzech publikacjach dedykowanych projektomwydanych w Austrii oraz innych publikacjach i stronach www.
http://archiwum.instytutsztuki.us.edu.pl/sites/default/files/edukacja_001.pdf
www.mittedorf.at
www.pze.at/camille_claudel2
2004-5
Pierwszy etap projektu to wspólne doświadczanie kultury – wizyta w Wiedniu.
Warsztaty w międzynarodowych zespołach w Kamieniołomie st. Margarethen prowadzili wykładowcy z Austrii: Franziska Pirstinger, Peter Angerer Gerhard Raab, Ingeborg Pock, Manfred Gollowitsch, z Belgii: Kristina de Loore, Litwy: Rimantas Plunge, z Węgier: Hejna Gomboscg, z Polski: Małgorzata Łuszczak oraz z Niemczech: Bernd Bohmen.
Warsztaty: Małgorzata Łuszczak – Frottage (opis w publikacji).
Warsztaty: Małgorzata Łuszczak – Catch the Wind (opis w publikacji).
Warsztaty: Małgorzata Łuszczak – Catch the Wind (opis w publikacji).
Warsztaty: Małgorzata Łuszczak – Catch the Wind (opis w publikacji).
Warsztaty: Bern Bohmen – Bodypaiting (opis w publikacji).
Warsztaty: Gerard Raab – Land art (opis w publikacji).
2006-7
Warsztaty w przestrzeni miejskiej „City” w Grazu.
Warsztaty w „Parku rzeźby” w Grazu.
Warsztaty w Ośrodku Pracy Twórczej w Mitterdorf.
www.mittedorf.at
Warsztaty w Ośrodku Pracy Twórczej w Mitterdorf.
Hanna Grzonka, Małgorzata Łuszczak – Art Core (opis w publikacji projektu i „Dyscyplina")
2007-2008
Warsztaty: Małgorzata Łuszczak realizowane w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim pn. „Getto” – próba pokazania budowania barier, izolacji i wykluczenia. Realizacja: studenci II roku Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych.
Warsztaty zrealizowane przez studentów w Wenecji na terenie Biennale Grafiki pn. „Mapa – Miasta”, których celem była integracja przestrzeni publiczne czyli miasta i turystów poprzez tworzenie wspólnej pracy plastycznej – nowej mapy miasta. W akcji plastycznej uczestniczyli turyści z bardzo wielu krajów.
.