ITAE – Intervention Through Art Education. Art Education Strategies and Possibilities for Diversity in Education.
Miejsce realizacji: Belgia, Bułgaria, Finlandia, Litwa, Niemcy, Austria, Polska, Szwecja, Republika Czeska, Węgry.
Finansowany z funduszy UE Lifelong Learning Programme, Education and Culture CD. Projektem kierowała prof. Franciska Pirstinger z Austrii. Misją ITAE był wielokulturowy dialog, w którym sztuka jest uniwersalnym medium transkulturowej komunikacji i edukacji. Celem projektu ITAE było stworzenie międzynarodowego konsorcjum ekspertów, w skład którego wchodzą nauczyciele szkół wyższych, średnich i podstawowych, rodzice, studenci i przedstawicieli instytucji oświatowych galerii oraz innych placówek zajmujących się edukacją artystyczną w Europie. Do zadań tego zespołu należało zdiagnozowanie jakiego rodzaju problemy występują w poszczególnych środowiskach (poszczególnych krajach) oraz wypracowanie propozycji modyfikacji oferty edukacyjnej i kształcenia perspektywicznego. ITAE służy krajowej i międzynarodowej wymianie doświadczenia pomiędzy uczelniami i szkołami w celu szybszego reagowania na zmienne potrzeby społeczne i optymalne przygotowanie przyszłych nauczycieli dostosowanych do wymagań wielokulturowego społeczeństwa poprzez zmodernizowane moduły edukacyjne.
Wynikiem międzynarodowej współpracy jest wymiana, rozpowszechnianie i udostępnianie ekspertyz pedagogicznych w postaci książek dydaktycznych wydanych w języku niemieckim i anielski „ITAE- Intervention Through Art Education. Art Education Strategies and Possibilities for Diversity in Education” oraz „Pro Arte!” pod redakcją Franciski Pirstiner i Heidrum Melbinger-Wess, obie wydane przez Kirchliche Padagogische Hochschule w Grazu. Całość projektu została zaprezentowana na Kongresie ITAE w Grazu w czerwcu 2009 roku. Ponadto funkcjonuje strona internetowa która stanowi platformę wymiany doświadczeń www.itae.at
Publikacje dokumentujące projekt „ITAE – Intervention Through Art Education”:
W Instytucie Sztuki w Cieszynie w ramach powołanego Laboratorium ITAE – Przyjazny Campus, Małgorzata Łuszczak zrealizowała warsztaty: „Blubags” - multimedialna platforma internetowa oraz rysunkowe pt. „Opowiedz mi swoją historię”, „Oswajanie miejsca” i „Transfer miejsca” realizowane w Cieszynie, Ostrawie i Grazu.
Warsztaty multimedialne „Opowiedz mi swoją historię” – lekcja pokazowa realizowane w Akademii Pedagogicznej w Grazu Diecezji Seckau w czasie wizyty studyjnej w 2008 roku.
Projekty platformy internetowej projektu „Blubags”.
Warsztaty rysunkowe „Transfer miejsca – I etap”. W warsztatach rysunkowych w Cieszynie brało udział około 70 studentów studentów z Instytutu Sztuki kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – studenci wykonywali wspólnie rysunki, które są odbiciem tego co ich bawi, cieszy, niepokoi czy drażni w środowisku z którego pochodzą. Przenoszą do Cieszyna kawałek „swojego” miejsca i dzielą spostrzeżeniami.
Anna Kaleta, studentka – warsztaty multimedialne w Cieszyn/Ostrawa w ramach projektu „Transfer miejsca". Projekt zakładał łączenie obrazów z życia prywatnego, uczelnianego autorki. Realizowany w trakcie wymiany studentów w ramach Socratesa.
Iza Żerańska, studentka – akcja plastyczna w ramach projektu „Transfer miejsca", Bielsko-Biała, Kozubnik.
KONGRES
Multilaterales Projekt zur Modernisierung der Hochschulbinding – kongres realizowany w ramach ITAE, dotyczący europejskiej edukacji artystycznej z uczestnictwem przedstawicieli wyższych szkół pedagogiczno – artystycznych krajów uczestniczących w projekcie. Poza oficjalnymi obradami realizowane były warsztaty, wystawy i lekcje pokazowe.
Wystawa prac pedagogów uczestniczących w projekcie, galeria Akademii Pedagogiczna w Graz.
Warsztaty rysunkowe pn. „Transfer miejsca – II etap, Graz, Austria” realizowane przez austriackich studentów Edukacji estetycznej realizowane w Grazu w trakcie trwania Kongresu. Prowadzący warsztaty: Katarzyna Kroczek, Paweł Synowiec, Małgorzata Łuszczak.