Pierwsze prace stworzone w 2016 roku (cykl otwarty)
Format: 100x70 cm.
Druk cyfrowy i animacje
Opis prac:
Na cykl pt. „Meandry postrzegania” składają się grafiki zatytułowane: „Powidoki”, „Percepcja pejzażu”, „Proces tworzenia”, „What was the beginning?”.
„Meandry postrzegania”
Wszyscy mamy doświadczenia z których wynika że widzenie czasami nas oszukuje.
Zdarza nam się że percepcja uległa zakłóceniu poprzez czynniki zewnętrzne np. ograniczone pole widzenia, brak dobrego oświetlenia lub przez nasze chwilowe rozkojarzenie. Proces poznawczy nie przebiegł prawidłowo, zapamiętaliśmy tylko fragmenty lub obrazy nałożyły się na inne wspomnienia. Czasami sami to prowokujemy. Komplementarność widzenia z myśleniem, wiedzy z doświadczeniem daje aberacje o zaskakującym odchyleniu od normalnego sposobu postrzegania świata. Grafiki z tego cyklu to łapanie i rejestracja takich momentów, błądzeń, złudzeń, miraży i meandrów postrzegania i zapamiętywania pejzażu.
Cykl pt.„Powidoki” to nie jest typowy obraz następczego wynikający z budowy siatkówki oka. Grafiki są odbiciem obrazów przechowywanych w pamięci ale związane z pierwszym skojarzeniom w konkretnym miejscu i momencie lub mają bezpośredni odpowiednik w rzeczywistości w postaci obrazu/przestrzeni widzianego któremu towarzyszyły emocje. Czasem intrygują mnie kępa drzew lub światła daleko na horyzoncie, w pamięci kumuluje się wiele zapamiętanych fragmentów widzianego pejzażu. W następstwie tworzy się obraz który jest rodzajem kompilacji uzewnętrznianej w formie układu migocących punktów, figur geometrycznych lub linii nie przypominający obserwowanego pejzażu.
„What was the beginning?” to cykl przygotowany w związku z Międzynarodową Konferencją pt. „Biblical Motifs as a Source of Inspiration for Artists of the Turn of the 21st Century”, dlatego podejście do problemu było ukierunkowane tematem.
Inspiracją prac były rozważania na temat światła. Bezpośrednią inspiracją grafika pt. „Wyspa światła” przedstawiająca zbiór migocących pikseli wyłaniających się z czerni. Wyspa jest światłem dostrzeżonym w nocnym pejzażu za którym najprawdopodobniej kryje się fizycznie istniejące osiedle. W tym przypadku skupisko światła jest symbolem tego co było pierwotne i nieznane, co było na początku. Światła i ciemność, symbol dobra i zła jest obecny w rozważaniach wielu artystów i filozofów niezależnie od czasu i epoki. Grafiki są próbą poszukiwania odpowiedzi temat tego co może być dalej, co będzie impulsem tworzenia. W cyklu siłą sprawczą jest ruch, który powoduje zmiany w pierwszym układzie. Zmiana struktury podstawowej natępuje poprzez spiralny skręt, podział, zwielokrotnianie, eksplozję rozpraszającą elementy dając szanse na poszukiwanie i tworzenie nowych form.
Grafiki z cyklu „Meandry postrzegania” były prezentowane na wystawach i reprodukowane w towarzyszących im publikacjach w:
Galerii Zamkowej w Smolenicach na Słowacji, Galerii Teatru im. Jana Palarina w Trnawie na Słowacji, Galerii Nemzetiségek Háza w Szeged na Węgrzech, Galerii Kotolna w Koszycach na Słowacji oraz Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie.
Pierwsze grafiki powstały w 2017 roku (cykl otwarty).
Format: 50x50, 100x100 cm.
„Aglomeracje” to cykl inspirowany dużymi miastami odwiedzanymi w trakcie podróży. Na ogół są to obszarami o gęstej zabudowie architektonicznej, zamieszkałe przez ludzi i zwierzęta.
Wszystko to stanowi jeden organizm chociaż czasami myślę że właściwie do siebie nie pasuje. Podobny problem ujęty w cykl pt. „Jedność w różnorodności” dotyczący pejzażu zrealizowałam w roku 2004, więc temat powrócił, tym razem dotyczy zintegrowanych ze sobą różnych bytów, systemów, sieci, i konstrukcji. Nie będąc częścią tego systemu a tylko wizytującym turystą często w krótkim czasie odwiedzamy wiele miejsc, zmieniając punkty obserwacji, chłoniemy jak gąbka wszystko co widzimy i wydaje nam się że znamy to miejsce a właściwie nie wiemy o nim wiele. Nazbieraliśmy tylko trochę różnych fragmentów, mamy mały kawałek dużego skupiska. Cały cykl realizowany jest w formie kwadratów o rozmiarach 50x50 lub 100x100 cm. i w założeniu może być prezentowany jako jedna grafika, rodzaj mapy.
Grafiki z cyklu „Aglomeracje” były prezentowane na wystawie w Galerii Nemzetiségek Háza w Szeged na Węgrzech.
Stworzone w latach 2013-2018.
Format: druk cyfrowy wielkoformatowy od 70x140 cm do 120x260 cm.
Opis prac.
Na cykl pt. „Pole widzenia” (cykl otwarty) składają grafiki zatytułowane:
„Struktury”, „Ekrany”, „Labirynty”, „Krzyże”, „Światła” , „Powidoki” i „Gra świateł”
„Pole widzenia” to przestrzeń widziana oczami kierowcy.
„Światła” to kolejny element obserwacji otoczenia, widziany w trakcie jazdy samochodem przy zmniejszonej widoczności podczas deszczowej pogody i nocą. Świat zewnętrzny i wnętrze samochodu tworzą inna rzeczywistość, w której światło funkcjonuje na wielu poziomach – jest źródłem informacji i umożliwia komunikację, czasami stanowi przeszkodę poprzez refleksy na szybach i karoserii, na mokrych powierzchniach ulega zwielokrotnieniu dając rozmaite efekty – czasami piękne, częściej ogłupiające.
Prace z tego cyklu były prezentowane na kilku wystawach indywidualnych na Węgrzech, w Czechach, Polsce, USA i Słowacji. Uzyskały wyróżnienie na IV Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej, Centrum Designu w Gdyni.
Stworzone w latach 2010-2014.
Format: druk cyfrowy wielkoformatowy od 70x140 cm do 120x260 cm.
Opis prac.
Na cykl pt. „Pole widzenia” (cykl otwarty) składają grafiki zatytułowane:
„Struktury”, „Ekrany”, „Labirynty”, „Krzyże”, „Światła” i „Powidoki”.
„Pole widzenia” to krajobraz widziany oczami kierowcy. Pejzaż interesował mnie od zawsze, jego stałość, a jednocześnie zmienność i nieprzewidywalność. Cyklu pt.„Ekrany” jest kontynuacją zainteresowań związanych z obserwacją zmian zachodzących w pejzażu zawłaszczanym przez ekrany akustyczne. Po analizie struktury zainteresowały mnie układy przestrzenne, jakie tworzą ekrany i ich percepcja, zapamiętane obrazy i wrażenia, jakich doznajemy w kontakcie z nim, były inspiracją kolejnych grafik.
Stworzone w latach 2014-2016.
Format: druk cyfrowy, mały format 15x25 cm oraz wielkoformatowy od 70x140 cm do 120x260 cm.
Opis prac.
Na cykl pt. „Pole widzenia” (cykl otwarty) składają grafiki zatytułowane:
„Struktury”, „Ekrany”, „Labirynty”, „Krzyże”, „Światła” i „Powidoki”
„Pole widzenia” to krajobraz widziany oczami kierowcy. Cyklu pt.„Labirynty” oparty jest na obserwacji prac remontowych i budowlanych związanych z przebudową drogi.
„Labirynty” i „Krzyże” to układy ekranów i dróg coraz bardziej skomplikowanych kojarzących się z nieprawdopodobnymi układami czy niemożliwymi figurami. Bardzo często dzieje się tak, że nowa autostrada powstaje poprzez rozbudowę już istniejące i funkcjonującej ruchliwej drogi. Nakładają się dwa światy budowanych wielopoziomowych skrzyżowań, estakad składających się z miliona konstrukcyjnych podpórek, ciężkiego sprzętu, betonu, robotników i normalnych użytkowników drogi czyli samochodów. Wszystko to daje wrażenie zaklętego kręgu ograniczeń, niemocy i pułapek.
Stworzone w latach 2010-2013.
Format: druk cyfrowy wielkoformatowy od 70x140 cm do 120x260 cm.
Opis prac.
Na cykl pt. „Pole widzenia” (cykl otwarty) składają grafiki zatytułowane:
„Struktury”, „Ekrany”, „Labirynty”, „Krzyże”, „Światła” i „Powidoki”.
„Pole widzenia” to krajobraz widziany oczami kierowcy. Pejzaż interesował mnie od zawsze, jego stałość a jednocześnie, zmienność i nieprzewidywalność. Bezpośrednia inspiracja cyklu pt.„Struktury” są ekrany akustyczne które w krótkim czasie w bardzo dużej liczbie pojawiły wzdłuż śląskich dróg. Była to dla mnie estetyczna katastrofa i niemiły zgrzyt. Irytowało mnie to w trakcie jazdy tak bardzo, że dla własnego samopoczucia postanowiłam spróbować oswoić te ściany, a może i odnaleźć w nich coś interesującego. Tym bardziej że okazało się że nie wszędzie tak jest, wzdłuż europejskich autostrad ekrany budowane są z różnych materiałów, mają różną strukturę i kolor, monotonia przerywana jest zróżnicowanymi układami, wzbogacane nawet ciekawymi obrazami czy instalacjami, stając się obiektami które łatwo zapamiętać i stanowią same w sobie ciekawy element otoczenia.
„Struktury” to prace, w których dominuje jednak wrażenie jakie pozostawia większość ekranów: długie ciągi zlewających się płaszczyzn, oszczędna kolorystyka. To wielkoformatowe grafiki oparte na materiałach fotograficznych i filmowym zarejestrowanym w czasie jazdy.
Stworzone w latach 2004-2008.
Format: 50x70 i 70x100 cm.
„Z jednego tła” to cykl który powstał na bazie jednej pracy stanowiącej rodzaj tła. Inspiracją czy raczej metoda tworzenia poszczególnych prac wynikała z pracy na warstwach w Photoshopie. W różnych odstępach czasu powracałam do grafiki i powstawała kolejna wersja. Backgroud to grafika pt. „Góry Chorwacji" (pierwsza w zestawie) - nagrodzona m.in. w konkursie Praca Roku 2004, Nagroda Prezesa ZPAP w Katowicach.
W skład cyklu wchodzi 26 grafik, wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych wystawach i reprodukowane w ponad 30 publikacjach.
Stworzone w latach 2004-2008.
Format: zróżnicowany od 50x70 cm do 70x210 cm, często eksponowane w formie jednolitej ściany lub jako tryptyki.
Opis prac.
„Plaża” i „Zwierzęta wodne” to grafiki z cyklu pt. „Adriatyk”.
Grafiki z cyklu „Plaża” to suma wrażeń z adriatyckich plaż w szczycie sezonu. Nagromadzenie i różnorodność form, kolorów (parasole, dmuchane gadżety, ręczniki i inne tekstylia) i zapachów. Ludzi leżących, pływających, gadających, itp.
Stworzone w latach 2004-2008.
Format: miniatura graficzna 9x25 cm.
Opis prac:
Na cykl pt. „Adriatyk” składają grafiki zatytułowane: „Plaża” i „Zwierzęta wodne”.
Grafiki powstały w wyniki niewielkich przekształceń szkiców i drobnych rysunków wykonywanych na podstawie obserwacji małych zwierząt żyjących w płytkiej wodzie skalistych plaż w Chorwacji.
Zaintrygowały mnie ciekawe formy zwierząt, sposoby przemieszczania się, powtarzalność zachowań np. wielokrotne pokonywanie przeszkody, zbierania się w grupy o regularnych układach, itp. Obok zgiełku plaży i wczasowiczów toczyło się inne życie, inny świat.
Stworzone w latach 1998-2001.
Format: 100x70 cm lub 100x140 cm.
Wykonane w technice własnej powstałej w wyniku połączenia: rysunku klasycznego i cyfrowego, druk cyfrowy.
Opis prac.
Na cykl pt. „Metafora w pejzażu” składają grafiki zatytułowane:
„Wiatr”, „Góry”, „Oceany traw”, „Błękitna linia”, „Zapis czasu”, „Droga”, „W poszukiwaniu miejsca”.
Prace inspirowane są wybranymi fragmentami pejzażu górskiego, oparte na obserwacji, są jednak bardziej interpretacją niż odwzorowaniem rzeczywistości.
Prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i wystawach indywidualnych. Były częścią cyklu grafik związanych z przewodem habilitacyjnym w zakresie grafiki artystycznej realizowanym w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Stworzone w latach 1998–2003.
Format: 100x70 cm lub 70x50 cm.
Wykonane w technice własnej powstałej w wyniku połączenia: rysunku, grafiki klasycznej, monotypii, grafiki cyfrowej, druk cyfrowy.
Opis prac.
Na cykl pt. „Metafora w pejzażu” składają grafiki zatytułowane:
„Wiatr”, „Góry”, „Oceany traw”, „Błękitna linia”, „Zapis czasu”, „Droga”, „W poszukiwaniu miejsca”.
Prace inspirowane są pejzażem górskim, oparte na obserwacji, pozbawione dbałości o realizm, nacechowane emocjami i wspomnieniami. W grafikach widoczne są moje wcześniejsze zainteresowania tkaniną, przejawia się to zamiłowaniem do wyrazistej faktury.
Prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i 6 wystawach indywidualnych.
Stworzone w latach 2003-2005.
Format: 70x100 cm.
Opis prac.
Na cykl pt. „Jedność w różnorodności” to kilka cykli między innymi: „Dwie połowy”, „Alfabet doznań”, „Układy scalone” i „Fragment większej całości”.
Inspiracją była fascynacja układami, zespołami czy systemami, które współistniały razem, stworzone przez naturę lub człowieka. Takimi całościami były ogrody z układami ścieżek, ale też maszyny i urządzenia techniczne, ich wewnętrzna architektura i poszczególne elementy tworzące funkcjonującą (lub nie) całość. Inspiracją mógł być rysunek na karcie graficznej czy wzór na piecu kaflowym.
Prace z tego cyklu prezentowane były w ramach projektów pt. „Żywioły – Ziemia, Woda, Ogień i Powietrze” oraz „Noc i Dzień”.
Stworzone w latach 1998-2001.
Format: 100x70 cm.
Wykonane w technice własnej powstałej w wyniku połączenia: rysunku klasycznego i cyfrowego, druk cyfrowy.
Opis prac.
Na cykl pt. „Metafora w pejzażu” składają grafiki zatytułowane:
„Wiatr”, „Góry”, „Oceany traw”, „Błękitna linia”, „Zapis czasu”, „Droga”, „W poszukiwaniu miejsca”.
Prace inspirowane są wrażeniami, to zapis ulotnych zjawisk i doznań, których źródłem jest obcowanie z przyrodą.
Prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i wystawach indywidualnych m.in. w projekcie artystycznym pt. „Zywioły - Ziemia, Powietrze, Woda, Ogień", nagrodzone m.in. II nagroda w konkursie International Exhibition of Komputer, Opava , Czechy 2002r.
Były częścią cyklu grafik związanych z przewodem habilitacyjnym w zakresie grafiki artystycznej realizowanym w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Projekt artystyczno – badawczy.
Realizowany w latach 2010 -2017.
„Pole widzenia– synergia nauki i sztuki” to artystyczno – badawczy projekt poświęcony badaniu zmian zachodzącymi w wizualnym wymiarze przestrzeni publicznej. Kierownik i pomysłodawca projektu – Małgorzata Łuszczak.
Projekt realizowany w latach 2010-2016 przez 17 artystów (rysowników, grafików, fotografików, performerów i artystów audiowizualnych) związanych Katedrą Interdyscyplinarnej Kreacji Artystycznej Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W ramach projektu odbyły się warsztaty i zrealizowano kilkadziesiąt prac artystycznych. Sam temat i podejście do problemu nie jest całkiem nowe, badanie pola sztuki, eksploracja otoczenia, czy poszukiwanie związków nauki i sztuki, konfrontacja zjawisk społecznych i kulturowych obecna jest w twórczości wielu artystów i badaczy. Do ośrodków zajmujących się tym tematem, gdzie odbyły się wystawy i warsztaty należą m.in.: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, The Ars Electronica Center w Linzu.
Prace publikowane były w kilku publikacjach m.in. w: „Dyscyplina - Katedra Interdyscyplinarnej Kreacji Artystycznej” w 2010 roku, „Labirynt” w 2010 roku, „Pole widzenia - synergia nauki i sztuki” w 2102 roku, „Mosty Sztuki” w 2016 roku.